English نقشه سایت
سه شنبه 24 فروردين 1400
logo
text
salamat
تاریخ : يکشنبه 14 دي 1399
کد 172

دکتر احمد شیر جنگ پژوهشگر برگزیده آذر ماه 1399 گفت:

پژوهش‌های کاربردی در تمامی حوزه ها علی الخصوص نظام سلامت کشور می‌توانند گام‌های مؤثری در رفع نیازهای مردم بردارند.
دکتر احمد شیر جنگ پژوهشگر برگزیده آذر ماه 1399 در خصوص پژوهش گفت: پژوهش و تحقیق مجموعه فعالیت هایی است هدفمند که ماحصل اطلاعات کسب شده  از آن ما را به شناخت ناشناخته ها و دستیابی به دانش و نوآوری رهنمون می سازد . و پژوهش‌های کاربردی در تمامی حوزه ها علی الخصوص نظام سلامت کشور می‌توانند گام‌های مؤثری در رفع نیازهای مردم بردارند.
از آنجائيكه توسعه نظام سلامت جامعه مستلزم دسترسي به آخرين تحولات فني و علمي و بكارگيري بهترين روشهاي ممكن در ارائه خدمات است هدف از پژوهش در نظام سلامت، حمايت از روند تصميم گيري در تمام سطوح بویژه سطوح مدیریتی و ارائه راه حل هاي مناسب با توليد اطلاعات مناسب است تا با افزايش كارآيي نظام منجر به بهبود وضعيت سلامت جامعه شود.  اگر تحقیقات حوزه سلامت در جهت اولویت ها و نیاز های آموزشی، تشخیصی و درمانی جامعه  طراحی شود نتیجه آن علاوه بر افزایش تجربیات ذی قیمت موجب ارتقاء کیفیت خدمات  نیز خواهد شد
نظام بیمه‌ای کشور علی الخصوص بیمه سلامت به عنوان بخش مهمی از نظام سلامت نقش  خود را در حوزه تامین مالی نظام سلامت  ایفا می نماید که فعالیت هایش مشتمل بر سه زیرکارکرد تجمیع منابع مالی برای ارائه خدمات، انباشت ریسک و خرید راهبردی است.  و در راستای بهبود کیفیت خدمات باید  به گونه ای عمل کند که با اعمال سیاست های اصولی و علمی ضمن تجمیع و تامین منابع پایدار ‌به صورت واقعی و بر اساس تورم و ضریب خسارت پیش بینی شده از  طریق نهاد های تامین کننده مالی، نسبت به خرید مداخلات درمانی اولویت دار اقدام نماید چراکه آن‌چه کیفیت را تعیین می‌کند همیشه پول نیست و ‏ مدیریت و استفاده درست از امکانات اهمیت زیادی دارد.‏
سازمان بیمه سلامت دارای مسائل پیچیده و متفاوتی از حوزه سلامت است و در زمینه هر سه کارکرد با مباحث جدید و چالش‌هایی مواجه بوده و هست و راه حل این مسائل تنها در پژوهش و تمام انواع و ابعاد آن نهفته است چرا که بخش اعظمی از مشکلات با بهبود کارآمدی نظام ها و سیاست های سلامت حل شدنی هستند، برای عملی کردن چنین امری نیاز به تحقیق و پژوهش در زمینه نظام های سلامت و سیاستهای کلان آنها است. انجام پژوهش های کاربردی و دستیابی به شواهد و مستندات علمی لازم و استفاده از ظرفیت های پژوهش در بیمه سلامت می تواند به شکل علمی چالش‌ها و مسائل را مورد بررسی قرار داده و از راهکارها با  تصمیم گیری‌های  مبتنی بر شواهد و سیاست گذاری ها منطبق بر شرایط پژوهشی در رفع مشکلات بیمه‌ای کشور و خدمات‌رسانی بهتر به بیمه شدگان بهره برد.
در همین راستا  بایستی از ظرفیت نخبگان و جوامع علمی بهره مند شد ، انگیزه پژوهشگران را بالا برده همچنین حمایت های لازم صورت گیرد. علاوه بر این باید داده ها با حوزه پژوهش اشتراک گذاری شود  تا تمام پژوهشگران با رویکردهای نقادانه و موشکافانه مبتنی بر واقعیت مسائل بیمه را احصاء و نتیجه را در اختیار مدیران قرار دهند.
از طرف دیگر مسئولان و برنامه‌ریزان کشور باید به نتیجه پژوهش اعتماد و باور داشته باشند  بکارگیری نتایج  و یافته های پژوهشی در تصمیم گیری ها خردمندانه و منطقی است که  مدیران را از مسیر پیش رو آگاه می سازد و به بهبود راهکار‌ها و روش‌های معمول در زمینه‌های مورد نظر منجر می‌شود.